Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych Sp. z o.o.

Uniqa ubezpiecz mieszkanie

wtorek, 05 września 2017 09:51

fot. Bogdan Szczupaj

Pismo samorządu terytorialnego Wspólnota przygotował ranking samorządowych tras podziemnych. Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice" zajęła w nim 5 miejsce.
W zestawieniu sprawdzano, jak miasta radzą sobie z ich organizowaniem, komu wychodzi to najlepiej. Oceniano frekwencję, ofertę, programy zwiedzania oraz wykorzystanie multimediów.

Czytaj więcej...

 

Źródło: 

Serwis Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa
Serwis informacyjny UM Rzeszów - http://www.rzeszow.pl/miasto-rzeszow/aktualnosci/15918,rzeszowskie-piwnice-wyroznione.html

 

Wizytówkę Rzeszowa co roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów. Trasa została rozbudowana w latach 2005-2007 i obecnie liczy 396 metrów. Podziemia skrywają kopie zbroi, broni palnej, a także znaleziska odkryte w trakcie wykopalisk.
Rzeszowski rynek, dawne targowisko miejskie, był centralnym placem miasta zabudowanym w większości drewnianymi domami. W jego zachodniej pierzei od XV w. stoi ratusz. Na placu handlowano od II połowy XIV wieku. Ze względu na wysokie temperatury latem drążono piwnice w miękkiej lessowej skale, aby przechowywać w nich towary. Używano ich także do schronienia się tam mieszkańców przed niebezpieczeństwem. Z piwnic wyprowadzano korytarze biegnące pod targowiskiem, niektóre z nich łączyły przeciwległe pierzeje Rynku.
Dzisiaj „Rzeszowskie piwnice" to zaledwie niewielka część tych dawnych. Obecnie zwiedzający mogą zobaczyć w podziemiach eksponaty, ich kopie oraz historyczne fotografie Rzeszowa.

Czytany 2300 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 września 2017 14:35